30

اشتغال و اقتصاد

طبق سرشماری سال 1385 از جمعیت 329 نفری روستای آبرو، 215 نفر در سن فعالیت بودند که از این تعداد 78 نفر در بخش های مختلف اقتصادی مشغول بوده اند. شاغلین مرد 77 نفرو زنان یک نفر بوده است فعالیت های اقتصادی روستای آبرو همانند سایر سکونتگاه های به سخ بخش کشاورزی، دامداری و صنعت ( خانگی) و خدمات ( بخش دولتی و خصوصی) تقسیم می شود. نحوه توزیع شاغلان به تفکیک در هر بخش به شرح زیر می باشد.

کشاورزی

در روستای آبرو به دلیل مستعد بودن شرایط اقلیمی و فراوانی آب، امکان کاشت وسیعی از محصولات وجود دارد اما عملا بیشتر کشت برنج، میوه های سردرختی، جالیزی و سبزیجات انجام میگیرد. همچنین کشت محصولات کشاورزی به صورت فقط آبی انجام می شود و شت دیم آنچنان رواجی ندارد. طبق امار اتخاذ شده از سازمان جهاد کشاورزی مجموع اراضی زراعی رویتای آبرو 231 هکتار می باشد. کشت در این اراضی عمدتا به صورت کشت آبی و کشت دیم یا کشت دیم- آبی انجام نمی شود. از بین محصولات کشاورزی روستای ابرو کشت گندم و جو بالاترین میزان را به خود در تولید اختصاص داده است. این محصولات عمدتا توسط ساکنین شهرستان مبارکه خریداری می شود. و خریداران محصولات کشاورزی روستای ابرو شهرنشینا نقاط سکونتگاهی اطراف روستا می باشند.

دامداری

فعالیت های دامداری در این منطقه چندان رونقی ندارد و دامداری اکثرا به صورت سنتی انجام می شود و دامداری صنعتی رواج ندارد.

بخش صنعت

بخش صنعت متشکل از صنایع تولیدی و کارگاهی (خدمات فنی) و صنایع دستی می باشد. آمار مربوط به میزان اشتغال روستاییان ساکن آبرو مناطق اطراف آن به صورت منسجم مشخص نیست اما میزان تاثیر و نقش مجتمع فولاد مبارکه به عنوان یکی از صنایع بزرگ استان اصفهان بر اشتغال زایی روستا آبرو موثر بوده است و تعداد زیادی ا نیروی انسانی را ه اشتغال درآورده است. بنابراین بخش صنعت بخصوص صنعت فولاد از اهمیت و اعتبار فراوانی به لحاظ تامین درآمد و  معیشت روستاییان برخوردار است. علاوه بر این تنها کارگاه بلوک زنی موجود در محدوده روستا نیز از جمله توانمندی های روستا در زمینه صنعت بشمار می رود.

خدمات

بخش خدمات در روستا نیز به خدمات اداری و خصوصی از قبیل انواع خرده فروشی و مراکز تجاری محدود می گردد. محل کار شاغلین این بخش در روستای ابرو اغلب در دهیاری روستا، شهرک مجلسی و مجتمع فولاد مبارکه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =